V šolskem letu 2020 / 2021 sva si učiteljici podaljšanega bivanja  2. a in 2. b razreda  zadali nalogo oz. razredni projekt, da bova učencem, ki obiskujejo OPB pobliže prikazali življenje in zaton dinozavrov. Cilj projekta je bil, da bodo učenci preko Power Point projekcije spoznali:

• Kdaj in kako so se dinozavri razvili,
  • kako so živeli in kaj vse so jedli,
  • kakšne vrste dinozavrov in velikih kuščarjev so hodile po Zemlji v davni preteklosti,
  • kateri izmed dinozavrov so bili rastlinojedi in miroljubni,
  • kateri so bili strašni mesojedci,
  • nekateri plazilci so se podali tudi v nebo,
  • nekateri izmed plazilcev pa so se vrnili nazaj v vodo,
  • ter kako so dinozavri umrli in ki do jih je nasledil.

Cilj projekta je bil tudi urjenje ročnih spretnosti, utrjevanje znanja preko zabavnega kviza, ter reševanje učnega lista za učence drugih razredov s katerim so svoje znanje tudi nadgradili. Prav tako sva učence spodbujali, da si lahko ogledajo risanke in kratke filmčke na to temo.

Ko sva učencem omenili, da se bomo pogovarjali o dinozavrih, so bili  navdušeni. Na začetku smo dinozavre spoznavali preko različnih knjig, spoznavali njihova imena, prehrano, gibanje, njihov izgled, se pogovarjali o času njihovega življenja, ter o tem zakaj so izumrli.

Za lažjo predstavo smo si pogledali film o dinozavrih.  Učenke in učenci so z navdušenjem sledili razlagi. Spoznavali so nove pojme in bogatili besedni zaklad z novimi izrazi/ meteor, paleontolog, fosil, okostje, izumrtje ipd.

Življenje dinozavrov je otroke zelo pritegnilo. Od doma so prinašali igrače in različno literaturo. O dinozavrih so posamezniki že veliko vedeli. Svoja znanja so delili z vrstniki. Pri delu so bili radovedni in  kreativni.

Na koncu pa so svoje pridobljeno znanje nadgradili še z ustvarjalnostjo in izdelki dinozavrov. Iz tršega papirja so izrezovali modelčke različnih dinozavrov, nato so jih zalepili  in pobarvali. Učenci so pri delu uživali in naredili veliko dinozavrov. Kot dokaz našega dela pa vam prilagamo še fotografije učencev in izdelkov, ki so v našem projektu nastali.

Vsi učenci so uživali ob prijetnem delu in odnesli nešteto novih vtisov in spoznanj.

Učenci 2. a razreda so ustvarili svoje dinozavre!

slika 1: Brali smo zgodbe o dinozavrih in jih upodabljali z barvnimi svinčniki.

slika 2: Ogledali smo si risani film, ki je bil zakladnica podatkov o razvoju, rasti in izumrtju dinozavrov. Podatke smo primerjali v knjigah, ki so jih prinesli učenci.

slika 3: Razstava dinozavrov 2. a razreda.

Slika 4: Sestavljali smo deželo dinozavrov in se vživljali v vloge neustrašnih dinozavrov.

Tudi učenci 2. b razreda so se potrudili in naredili svoje dinozavre.

Slika 5: Zbirka čisto pravih rastlinojedih in mesojedih dinozavrov učencev.

Slika 6: Razstava dinozavrov učencev 2. b razreda z morskim gostom v ozadju.

Slika 7: Pa še ena šaljiva, kajti pri delu smo se tudi zelo zabavali in se seveda veeeliko naučili.

Še in še se je dogajalo. To je le nekaj utrinkov iz našega projekta.

Dinozavri nam pripovedujejo o življenju na našem planetu nekoč, sporočajo pa nam tudi, da so nekoč pred milijoni let izumrli.

Učiteljici OPB-ja:

Darinka Obal Raščan in Aleksandra Dolgov